Hladni rat je pored svoje trke u naoružanju i konstantnih tenzija između Sovjetskog Saveza i SAD izrodio i Nacionalnu aeronautičku i svemirsku administraciju nama poznatiju kao NASA.
U atmosferi straha od Sovjetskog svemirskog programa i lansiranja satelita Sputnjik 1, osnovana je NASA uredbom predsednika SAD Dvajta D. Ajzenhauera 1958. godine. Od naslednice Nacionalnog savetodavnog komiteta za aeronautiku, koji je počeo sa radom još 1915. godine očekivalo se da postane predvodnik u budućem istraživanju svemira.
Nasu je u početku sačinjavalo četiri laboratorije i oko 8000 zaposlenih koje je nasledila od Nacionalnog savetodavnog komiteta za aeronautiku.
Prvi Amerikanac u svemiru bio je astronaut Alan Šepard. On je u okviru programa Merkur 1958. godine proveo 15 minuta u suborbiti Zemlje, a prvi u orbiti Zemlje bio je Džon Glen 1962. godine.
Najznačajniji projekat Nase postaje program Apolo. Nakon višegodišnjih istraživanja i različitih misija u svemiru misija Apolo 11 izvršila je prvo sletanje na Mesec sa ljudskom posadom. Poslednja takva misija bila je Apolo 17 realizovana 1972. godine.