23 C
Kraljevo
utorak, 15. oktobar 2024.

Top 5 ove nedelje

Najnovije vesti

Kapitulacija Japana u Drugom svetskom ratu: Kraj globalnog sukoba

Na današnji dan 2. septembra 1945. godine, Japan se formalno predao savezničkim snagama, označivši zvaničan kraj Drugog svetskog rata. Ovaj značajan događaj, koji je doneo kraj skoro šest godina globalnog sukoba, odigrao se na brodu USS Missouri, ratnom brodu usidrenom u Tokijskom zalivu. Predaja je usledila nakon niza razarajućih događaja i odluka koje su promenile tok istorije, uključujući atomsko bombardovanje Hirošime i Nagasakija, kao i objavu rata Japanu od strane Sovjetskog Saveza.

PUT KA KAPITULACIJI

Japanska kapitulacija nije se dogodila iznenada, već je bila rezultat niza strateških poraza i rastućeg pritiska od strane saveznika. Do sredine 1945. godine, ratna sreća se značajno okrenula protiv Japana, s obzirom na to da su savezničke snage povratile ključne teritorije u Pacifiku i pokrenule razarajuće vazdušne napade na japanske gradove. Situacija je postala još ozbiljnija za Japan nakon što su Sjedinjene Američke Države bacile dve atomske bombe – na Hirošimu 6. avgusta i na Nagasaki 9. avgusta, izazvavši neviđeno uništenje i gubitak života.

Kapitulacija Japana u Drugom svetskom ratu: Kraj globalnog sukoba • RADIO SLOBODA

Suočen sa nepremostivim preprekama i katastrofalnim posledicama, car Hirohito je doneo bez presedana odluku da direktno interveniše u japanskoj vladi. Dana 15. avgusta 1945. godine, obratio se japanskom narodu putem radijskog prenosa, poznatog kao Gyokuon-hōsō, najavljujući nameru Japana da se preda. Ovo je bio prvi put u istoriji da je japanska javnost čula glas cara, a njegova poruka je odražavala težinu situacije. Hirohito je naveo „novu i najokrutniju bombu“ kao glavni razlog za kapitulaciju, naglašavajući potrebu za spasavanjem života i donošenjem mira Japanu.

Kapitulacija Japana u Drugom svetskom ratu: Kraj globalnog sukoba • RADIO SLOBODA

Zvanična ceremonija kapitulacije održana je 2. septembra 1945. godine na palubi broda USS Missouri. Predstavnici japanske vlade i vojske, predvođeni ministrom spoljnih poslova Mamoruom Šigemicuom i generalom Jošijiru Umezom, potpisali su Instrument kapitulacije. S druge strane, ceremonijom je predsedavao general Daglas Makartur, vrhovni komandant savezničkih snaga.

Posledice i nasleđe

Kraj Drugog svetskog rata doneo je značajne promene Japanu i svetu. Pod nadzorom savezničke okupacije, koju su uglavnom predvodile Sjedinjene Države, Japan je prošao kroz značajne političke, ekonomske i društvene reforme. Posleratni period doneo je usvajanje novog pacifističkog ustava, uspostavljanje demokratskih institucija i fokus na ekonomski oporavak i modernizaciju.

Danas se kapitulacija Japana u Drugom svetskom ratu pamti ne samo kao istorijska prekretnica već i kao snažan podsetnik na užase rata i trajnu potragu za mirom. Nasleđe ovog trenutka nastavlja da oblikuje međunarodne odnose i služi kao svedočanstvo otpornosti i odlučnosti ljudskog duha suočenog s neizmernim teškoćama.

Lazar Milosavljević
Lazar Milosavljevićhttps://radiosloboda.rs
Lazar Milosavljević je talentovani montažer i fotograf za radio Sloboda. Trenutno studira Istoriju. Poznat je kao borac za pravdu i zaštitu životne sredine. Njegova posvećenost proizvodnji kvalitetnog programa i strast u oblasti umetnosti i kulture čine ga ključnim članom tima radija Sloboda.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Molimo vas da unesete svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovde.

Najčitanije vesti - Vesti

Preporuke