Udruženja poljoprivrednika, koja su u julu potpisala sporazum sa Ministarstvom poljoprivrede o isplati subvencija za sertifikovano seme od 17.000 dinara po hektaru, pozvala su sve poljoprivrednike na opšti protest 1. novembra.
U sporazumu iz jula jasno su definisane mere podrške i datumi isplate. Međutim, udruženja upozoravaju da su se pojavile informacije o smanjenju subvencija, što bi predstavljalo kršenje dogovora i nanelo štetu poljoprivrednicima, dok bi korist imali oni sa fiktivnim gazdinstvima.
-Udruženja koja su protestovala još u novembru prošle godine, na sastanku sa tadašnjom ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković i premijerkom Anom Brnabić, dobila su obećanje da će im biti isplaćeno 17.000 dinara po hektaru za seme. Do danas to obećanje nije ispunjeno. Nakon nedavnih protesta u Subotici, premijer Miloš Vučević je izjavio da trenutno ne mogu isplatiti 17.000 dinara, već 7.000 dinara. Kada su poljoprivrednici to odbili, ubrzo je usledio novi poziv sa ponudom od 10.000 dinara, ali ne za seme, već za one koji imaju svaki hektar upisan u e-agraru. Vučević je dodao da bi tih 17.000 dinara moglo biti isplaćeno za nekoliko meseci, ali bez preciznog odgovora. Udruženja nisu prihvatila ovu ponudu i pozvala su na protest- izjavio je za naš portal Predrag Veljković iz Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja iz Adrana.
Veljković je potvrdio da će udruženje kojem pripada učestvovati na najavljenom protestu, ali ističe da je neizvesno koliko će se poljoprivrednika odazvati.
-Moram reći da su danas udruženja poljoprivrednika prilično razjedinjena, i da ih ima mnogo. Vlast aktivno radi na formiranju novih udruženja koja kontroliše, što izaziva sukobe među udruženjima i smanjuje broj onih koji bi zaista izašli na proteste – zaključuje Veljković.
Poljoprivrednici takođe ostaju pri zahtevima da se isplati 100.000 dinara po junici, a hitno traže i vraćanje kvota za mleko i meso koje novo Ministarstvo poljoprivrede nije poštovalo. Od Vlade Republike Srbije zahtevaju donošenje plana subvencionisanja sa jasno definisanim rokovima isplate sredstava.
Takođe, insistiraju na uvođenju regulative za gorivo bez akcize na svim benzinskim pumpama, kao i na uspostavljanju sistema javnih skladišta, robnih zapisa i funkcionalne berze.Pored toga, traže rešenje za uplatu doprinosa u PIO i moratorijum na poljoprivredne kredite.