Evropska komisija planirala je da uvede sistem kontrole ulaska u zemlje Evropske unije (EES – Entry/Exit System) još 2020. godine, ali zbog pandemije COVID-19, implementacija je bila odložena. Ove godine, međutim, planira se da sistem konačno zaživi, iako su se pojavili problemi u vezi sa otpornošću IT sistema, zbog kojih je primena sistema ponovo odložena, kako je 10. oktobra saopštila komesarka EU za unutrašnje poslove, Ilva Johanson.
Prema najnovijim informacijama sa kojima raspolažemo, prvi put će se EES sistem implementirati u Holandiji na aerodromima, a potom i u lukama. Sledeći na redu je Luksemburg, koji će, prema planovima, do kraja godine uvesti kontrolu na svojim granicama. Očekuje se da će do marta 2025. godine 25 članica Evropske unije implementirati ovaj sistem, dok Rumunija i Bugarska za sada neće uvoditi EES sistem.
Šta podrazumeva EES sistem?
EES sistem omogućava biometrijsku kontrolu na ulasku u zemlje EU. Ovo podrazumeva skeniranje putnog dokumenta, kao i biometrijske podatke poput otisaka četiri prsta i skeniranja lica. Bitna promena je što više neće biti pečata u pasošu, a putnici će biti registrovani putem ovog sistema.
Iako se očekuje da će ovakav sistem doprineti bezbednosti i efikasnosti na granicama, može izazvati gužve, posebno zbog toga što će starija populacija, koja često putuje, imati poteškoća sa snalaženjem na postavljenim skenerima. To bi moglo dovesti do dodatnog gubitka vremena na graničnim prelazima, posebno tokom turističkih sezona.
ETIAS – Elektronski sistem za prijavu putnika
Pored EES sistema, od maja 2025. godine, biće uveden još jedan sistem pod nazivom ETIAS (European Travel Information and Authorisation System). Ovaj sistem se odnosi na elektronsku prijavu putnika koji ulaze u EU. Putnici će biti u obavezi da popune jednostavan obrazac putem interneta, u kojem će navesti osnovne podatke iz svog pasoša i podatke o svom ulasku u zemlju (datum i granični prelaz). Nakon popunjavanja, sistem će putnike preusmeriti na platformu za plaćanje takse u iznosu od 7 evra.
Za putnike koji nisu naviknuti na online plaćanja, posebno za stariju populaciju koja retko koristi kartično plaćanje, ovaj sistem može predstavljati izazov. Međutim, Nacionalna asocijacija turističkih agencija Srbije (NATAS) obezbedila je pomoć u online apliciranju i plaćanju za putnike koji koriste usluge turističkih agencija članica. Potvrda koja se dobija nakon procesa prijave važiće tri godine.
Kako će ovaj sistem uticati na putnike?
Iako su oba sistema dizajnirana da ubrzaju i poboljšaju kontrolu na granicama, postavlja se pitanje da li će putnici, naročito oni stariji, moći da se snadju sa novim tehničkim procedurama. Naime, očekuje se da će EES i ETIAS izazvati promene u načinu na koji putnici ulaze u zemlje EU, što bi moglo dovesti do gužvi na prelazima, a osobito u letnjem periodu.
Kako NATAS pomaže?
NATAS preporučuje svim putnicima da se upoznaju sa novim pravilima i obavezama koje dolaze sa uvođenjem EES i ETIAS sistema. Asocijacija je dostupna za sve informacije i pomoć, kako bi se putnicima olakšao ovaj prelazak u digitalno doba graničnih kontrola.
Za sve dodatne informacije, građani mogu kontaktirati NATAS na brojeve telefona:
011 630 28 71 ili 060 32 88 978.