5 C
Kraljevo
subota, 25. jan. 2025.

Top 5 ove nedelje

Najnovije vesti

Budžet Kraljeva: Nema za udžbenike i užine, ali ima za preduzeće koje ne radi ništa

Na trinaestoj sednici Skupštine grada Kraljeva usvojen je budžet za 2025. godinu, sa planiranim prihodima od 6,13 milijardi dinara i rashodima od 6,392 milijarde dinara.

I dalje nisu predviđena sredstva za sanaciju čeličnog mosta preko Ibra, kao ni za nekadašnju glavnu autobusku stanicu u Kraljevu, koja već godinama funkcioniše samo kao stajalište.

Predlozi da se u budžet uključe sredstva za besplatne udžbenike, voćne užine i prevoz đaka odbijeni su bez razmatranja. Amandmane odborničkih grupa „Srbija Centar – SRCE“ i „Narodni pokret Srbije – Miroslav Miki Aleksić“ vlast nije uvrstila na dnevni red.

-Naša ideja da učenici osnovnih škola u Kraljevu imaju besplatne udžbenike, poput Beograda, bila je potpuno realna i ostvariva. Takođe, godišnji trošak za besplatne voćne užine iznosio bi 45-50 miliona dinara, što nije prevelik izdatak za budžet. Ipak, sredstva za ove namene nisu predviđena, dok se ogromni iznosi ulažu u projekte poput bandera sa kamerama, od kojih svaka košta 10.000 evra. Jasno je šta su prioriteti ove vlasti, a šta nisu- izjavio je Milan Vučetić, šef odborničke grupe „Narodni pokret Srbije – Miroslav Miki Aleksić“.

Za nešto ima para u budžetu, za nešto nema. Važni su prioriteti, ali je pitanje čiji. Da li onih koji ga određuju ili onih koji ga pune. Ostaje da se zapitamo u čijem je interesu da se 600.000 dinara opredeli za kako je navedeno „Regionalnu agenciju za upravljanje otpadom“ preduzeće koje ne pruža nikakvu uslugu građanima. Naime, Grad Kraljevo je zajedno sa opštinama Paraćin, Trstenik, Vrnjačka Banja i Raška dana 26.10.2016 godine osnovao Regionalni centar za upravljanje komunalnim otpadom – Region Kraljevo DOO  kada je u javnost puštena priča o formiranju Regionalnog reciklažnog centra u Kraljevu. Sama ideja je odlična, ali kao i mnoge nikada nije realizovana. Od tada ovo preduzeće ima jednog zaposlenog, a to je direktor koji uredno svakog meseca prima platu. Ono što je simptomatično, jeste da se direktori kadrovi SNS-a smenjuju tj.postavljaju novi svake dve godine.Možemo samo da pretpostavimo da  je ovih 600.000 dinara namenjeno za isplatu zarade direktora preduzeća koje ne obavlja nikakvu delatnost.

Pored ovih 600.000 dinara, za subvencionisanje javnih preduzeća iz gradskog budžeta predviđeno je još 60 miliona dinara. Najveći deo ovih sredstava otići će Javnom energetskom preduzeću „Toplana“ 40 miliona dinara i Javno-komunalnom preduzeću „Pijaca“ 20 miliona dinara.

Lazar Nišavić šef odborničke grupe Stranke slobode i pravde, napominje da nije ovo jedina sporna stvar u budžetu, već da postoje određene stavke u budžetu koje su netransparentne i nejasne.

-Postoji stavka pod nazivom „Zaštita biljnog sveta“, čija je svrha nejasna čak i nama odbornicima u Skupštini. Da bismo razumeli o čemu se tačno radi, morali smo detaljno da istražujemo, što smo i učinili u okviru odborničke grupe Stranke slobode i pravde. Putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja došli smo do podataka koji ukazuju na neusklađenost između planiranih i stvarno utrošenih sredstava. Konkretno, od ukupno 288 miliona dinara namenjenih zaštiti biljnog sveta, prema pravilniku Ministarstva lokalne samouprave, ta sredstva bi trebalo koristiti za očuvanje endemskih vrsta i staništa retkih biljaka i životinja. Međutim, Grad Kraljevo će ih koristi za zalivanje parkova i pranje ulica. Analizom ugovora iz prethodnih godina, utvrdili smo da se sredstva zapravo koriste za redovne poslove JKP „Čistoća“. Iako se stavka odnosi na zaštitu biljaka u specifičnim područjima poput prirodnih i nacionalnih parkova, u praksi se troši za aktivnosti koje su deo redovnog delokruga tog preduzeća – istakao je Nišavić.

Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, dodao je da budžet za 2025. godinu ne donosi nikakve promene u odnosu na prethodnu godinu, što ocenjuje kao poražavajuće.

-Budžet od 50 miliona evra potvrđuje da je Kraljevo nerazvijen grad. Nedovoljna sredstva onemogućavaju realizaciju ključnih investicija, pa ni osnovne potrebe, poput sanacije seoskih škola i domova kulture, nisu pokrivene. Direktori škola opravdano zahtevaju sredstva za sanaciju zgrada koje su u lošem stanju, ali novca za to nema i to je zabrinjavajuće- istakao je Slavković.

U budžetu su predviđena sredstva za različite oblasti: 170 miliona dinara za poljoprivredu (od čega 75 miliona za Program komasacije, a 95 miliona za podršku ruralnom razvoju), 24 miliona dinara za obnovu tvrđave Maglič, kao i 142 miliona dinara za javni gradski i prigradski prevoz. U oblasti obrazovanja, izdvojiće se 130 miliona dinara za privatne vrtiće, 546 miliona za osnovne škole i 218 miliona dinara za srednje škole.

Povezane vesti

[the_ad_group id="1161"]