Organizacije Media Freedom Rapid Response (MFRR) i SafeJournalists mreža (SJN) najoštrije su osudile usvajanje zakona u Republici Srpskoj koji uvodi „poseban registar“ nevladinih organizacija, među kojima su i brojni nezavisni mediji.
Ovaj zakon, kako navode, predstavlja vid odmazde protiv kritičara vlasti i otvara prostor za stigmatizaciju nezavisnih medija i organizacija civilnog društva kao stranih agenata. MFRR i SJN zahtevaju hitno ukidanje zakona i pozivaju međunarodnu zajednicu da mu se odlučno usprotivi.
Narodna skupština Republike Srpske 27. februara usvojila je tzv. „Zakon o stranim agentima“, koji je po hitnom postupku predložio predsednik entiteta Milorad Dodik. Ovaj zakon je gotovo identičan onom iz 2023. godine, uz izmenjene rokove primene.
Kontrola nad nevladinim sektorom i nezavisnim medijima
Zakon reguliše rad NVO-a koje primaju strano finansiranje, nameće im posebne uslove registracije i zahteva redovno izveštavanje o svakom prilivu, bez obzira na iznos donacije. Takođe, zabranjuje im „politički rad“ i obavezuje ih da sve publikacije označe kao dela „stranih agenata“.
Istog dana kada je zakon usvojen, lokalna policija upala je u prostorije portala Capital.ba, što podseća na slične akcije koje su se dogodile u Srbiji. Ovaj potez dolazi u trenutku kada su SAD suspendovale finansiranje institucija u Republici Srpskoj, a pritisci na nezavisne medije i civilno društvo rastu u celom regionu.
Međunarodna osuda i posledice zakona
Slični zakoni u Evropi pokazali su se kao štetni za medijske slobode, otežavajući rad nezavisnih medija i gurajući ih u finansijske probleme ili čak u izgnanstvo. Protiv ovog zakona ranije su se izjasnili OEBS, Savet Evrope, Venecijanska komisija i eksperti UN-a.
MFRR i SafeJournalists mreža upozoravaju da ovaj zakon narušava demokratske principe i otvara prostor za politički motivisano uznemiravanje novinara. Pozivaju vlasti Republike Srpske da hitno obustave primenu zakona i na kraju ga ukinu.
Organizacije koje osuđuju zakon:
📌 Media Freedom Rapid Response:
- Evropska federacija novinara (EFJ)
- Evropski centar za slobodu štampe i medija (ECPMF)
- Free Press Unlimited (FPU)
- Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT)
- Article 19 Evropa
- Međunarodni institut za štampu (IPI)
📌 SafeJournalists mreža:
- Udruženje novinara Kosova
- Udruženje novinara Makedonije
- Udruženje BH novinari
- Hrvatsko novinarsko društvo
- Nezavisno udruženje novinara Srbije
- Sindikat medija Crne Gore