Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Srbije predložio je da se po hitnom postupku na dnevni red sednice stavi lista kandidata za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), međutim, taj predlog nije usvojen. Odluka o izboru novih članova REM-a tako je odložena, iako je prema zakonu trebalo da bude doneta.
Za uvrštavanje tačke na dnevni red glasalo je 29 poslanika, jedan je bio protiv, dok je 30 bilo uzdržano. Većina, čak 167 poslanika, nije glasala.
Prema Zakonu o elektronskim medijima, izbor članova Saveta REM-a mora biti na dnevnom redu prve naredne sednice nakon održavanja javnog razgovora sa kandidatima. Taj razgovor je održan još 23. januara, ali odluka o izboru i dalje nije doneta.
Profesor u penziji i stručnjak za medijsko pravo Rade Veljanovski ocenjuje da se ovim postupkom ponovo krši zakon.
„Očigledno je da vlast želi da odloži izbor članova Saveta REM-a, jer joj trenutno ne odgovara da to telo postoji, bez obzira što ni ranije nije radilo u skladu sa zakonom. Sada imamo pravni vakuum, jer nema kome da se prijave nepravilnosti u radu elektronskih medija,“ rekao je Veljanovski za Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
Podsetimo, Odbor za kulturu i informisanje objavio je konačan predlog 18 kandidata 20. januara, ali je šest njih povuklo kandidature zbog, kako navode, kršenja Zakona o elektronskim medijima.
Da li će izbori biti održani bez REM-a?
Narodna skupština se nalazi u završnici prvog ovogodišnjeg zasedanja, a uskoro se očekuje i konstatacija ostavke premijera Miloša Vučevića. Nakon toga počinje da teče rok od mesec dana za formiranje nove vlade. Ako se vlada ne formira u tom periodu, kako je najavio predsednik Aleksandar Vučić, biće raspisani vanredni izbori.
Veljanovski ističe da bi u tom slučaju bilo važno da REM postoji, makar u bilo kakvom sastavu.
„Ako se ne formira nova vlada i budu raspisani izbori, REM bi trebalo da postoji, jer stručna služba REM-a prikuplja podatke o medijskom izveštavanju. Problem je što Savet REM-a često te podatke tumači na pogrešan način. Ali bez Saveta, ni stručna služba ne može da funkcioniše,“ objašnjava profesor.
Prema njegovim rečima, izbor novog Saveta REM-a mogao bi trajati i do tri meseca, što znači da bi odluka o njegovom formiranju mogla biti odložena do leta, kada bi politička situacija u zemlji mogla postati još neizvesnija.