12 C
Kraljevo
subota, 22. mar. 2025.

Top 5 ove nedelje

Najnovije vesti

Krivične prijave protiv ministarke prosvete i savetnika – prijava podneta i VJT u Kraljevu

Zbog višemesečne obustave nastave, prosvetnim radnicima u osnovnim i srednjim školama u Srbiji umanjen je prvi deo februarske plate. Visina umanjenja zavisila je od obračuna koje su direktori škola dostavljali Ministarstvu prosvete i Ministarstvu finansija. Odlukom ministarstva, upravo su direktori imali zadatak da procene obim rada svakog zaposlenog i na osnovu toga izračunaju iznos isplate za prethodni mesec.

Nastavnica likovnog, koja predaje u više škola, istakla je da su obračuni plata među školama bili neujednačeni, što je dovelo do različitih umanjenja zarada.

– Pošto radim u više škola, moj obračun je specifičan, jer obustava nastave nije svuda počela istovremeno. U dve škole u kojima sam u štrajku od 20. januara, odnosno od Svetog Save, obračunski listić iznosi oko 1.555 dinara. U trećoj školi, gde smo obustavu započeli pre desetak dana, plata mi je umanjena za oko 12.000 dinara. Ono što je problematično jeste način na koji je obračun vršen – uočila sam da nije bilo usklađenih kriterijuma, jer se kolegama nisu oduzimali isti iznosi niti su se računali isti dani – izjavila je za portal Radio Sloboda.

Slično iskustvo ima i Đorđe Miljaković, nastavnik matematike u Gimnaziji Kraljevo i Medicinskoj školi, koji potvrđuje da su kriterijumi za obračun plata varirali od škole do škole.

– Dešavalo se da kolege koje predaju u dve škole, sa istim procentom radnog angažmana i potpunom obustavom nastave, dobiju različite iznose plata. Takvih primera ima mnogo i nikome nije jasno kako su obračuni rađeni. Jasno je jedino da je postupano suprotno zakonu – čak je i ministarka prosvete prošle nedelje na RTS-u priznala da obračun nije u skladu sa propisima, ali je dodala da je to „manje agresivna mera“ od disciplinskih postupaka i otkaza. Dakle, zakon se svesno krši – poručio je Miljaković.

On je podsetio da je prvo polugodište završeno ranije, 23. decembra 2024. godine, uz obrazloženje nadležnih da je takva mera doneta zbog očuvanja zdravlja, bezbednosti i dobrobiti svih učesnika u obrazovnom procesu usled ozbiljnog ugrožavanja bezbednosti učenika.

– Ta odluka nikada nije zvanično povučena, što znači da je i dalje na snazi. To nas dovodi do paradoksa – Ministarstvo je prekinulo polugodište zbog nebezbednih uslova, a zatim u drugom polugodištu zahteva da se nastava odvija u tim istim uslovima. Nemam logično objašnjenje za ovu situaciju, a mislim da ga nema ni ministarka – zaključio je Miljaković.

Zbog neprihvatljivog odnosa države prema prosveti i nezakonitog umanjenja plata, nastavnici najavljuju nastavak borbe i poručuju da neće odustati od štrajka i svojih zahteva.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) podneo je danas, 10.marta, krivične prijave protiv ministarke prosvete u ostavci i 12 savetnika za materijalno-finansijske poslove školskih uprava zbog smanjenja plata zaposlenima u prosveti. Prijave su podnete posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije viših tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kraljevu.

Sindikat traži sprovođenje istrage i podizanje optužnice, uz zahtev za maksimalnu kaznu zatvora od pet godina, ističući da krivično delo zloupotrebe službenog položaja ne zastareva pet godina. NSPRS je najavio da će u narednom periodu prijave biti podnošene i protiv direktora škola ako se utvrdi da su svojim postupcima naneli materijalnu štetu zaposlenima koji su u obustavi rada saglasno Zakonu o bezbednosti i zdravlju na radu.

Povezane vesti

[the_ad_group id="1161"]

Preporuke autora