12 C
Kraljevo
subota, 22. mar. 2025.

Top 5 ove nedelje

Najnovije vesti

Blokada RTS-a kroz objektiv stranih medija

Blokada zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), koju su organizovali studenti nezadovoljni načinom izveštavanja ovog javnog servisa, izazvala je veliku pažnju stranih medija, koji događaj interpretiraju na različite načine, u skladu sa svojim političkim i geopolitičkim perspektivama.

Zapadni mediji

Zapadni mediji, među kojima su agencije kao što su Reuters, BBC, Associated Press (AP) i nemački ZDF, blokadu RTS-a uglavnom predstavljaju kao građanski protest protiv korupcije i autoritarizma vlasti u Srbiji. Akcenat stavljaju na mirne proteste studenata, kritikujući vlast predsednika Aleksandra Vučića zbog optužbi na račun demonstranata koje su označili kao „zapadno orkestriranu zaveru“. Zapadni mediji često navode i neposredan povod blokade – uvredljivu izjavu voditeljke RTS-a koja je studente nazvala „ruljom“ tokom emisije u kojoj je gostovao predsednik Vučić. Ovi izveštaji naglašavaju ozbiljnost situacije, povezujući trenutne događaje sa masovnim demonstracijama protiv Miloševićevog režima pre tri decenije.

Ruski i kineski mediji

Ruski i kineski mediji događaj vide drugačije, uglavnom usvajajući narativ vlasti u Srbiji. Ruska agencija TASS i portal RIA Novosti opisuju proteste kao „pokušaj obojene revolucije“ koju je navodno inicirao Zapad sa ciljem destabilizacije predsednika Vučića. Ruski mediji poput TASS i RIA Novosti izveštavaju o incidentima tokom blokade, ističući izjave srpskih vlasti o povređenom policajcu i pokušaju nasilnog upada demonstranata. Kineski državni mediji, poput agencije Xinhua i lista Global Times, prenose slične stavove, optužujući Zapad za destabilizaciju i kritikujući podršku protestima kao licemernu. Njihovi izveštaji stavljaju u prvi plan izjave predsednika Vučića o tome da će Srbija „prevazići pokušaj destabilizacije“.

Regionalni mediji

Mediji iz susednih zemalja regiona pružaju različite perspektive zavisno od svojih političkih stavova i odnosa prema Srbiji. Hrvatski i bosanskohercegovački mediji, poput Jutarnjeg lista i portala Klix.ba, događaj predstavljaju kritički prema srpskoj vlasti, često naglašavajući nasilje policije prema studentima. Slovenački mediji poput Dnevnik.si izveštavaju objektivno i fokusiraju se na opravdanost protesta studenata zbog izjave RTS-a.

U Crnoj Gori, Vijesti.me i Antena M uglavnom detaljno prenose događaje, ističući simbolički značaj blokade i upornost demonstranata, dok su u Albaniji i na Kosovu ovi protesti često predstavljeni kao logična posledica unutrašnjih problema i autoritarne vladavine u Srbiji.

U medijima iz Mađarske i Republike Srpske primećuje se sklonost ka podršci srpskoj vlasti, često uz isticanje Vučićeve retorike o spoljnom uticaju. Sa druge strane, mediji iz Hrvatske, BiH (posebno iz Federacije) i delovi crnogorskih medija protest predstavljaju kao legitimnu građansku borbu protiv medijskog mraka i autoritarnosti.

Izveštavanje stranih medija o blokadi RTS-a jasno pokazuje polarizaciju oko ovog događaja. Dok zapadni i pojedini regionalni mediji podržavaju demonstrante i njihove zahteve za slobodom medija, ruski i kineski mediji događaj prikazuju kao deo geopolitičke igre Zapada protiv Srbije. Ovaj događaj, dakle, nije samo lokalna vest već i pokazatelj dubokih međunarodnih političkih podela.

Povezane vesti

[the_ad_group id="1161"]

Preporuke autora