12 C
Kraljevo
subota, 22. mar. 2025.

Top 5 ove nedelje

Najnovije vesti

Srbija radi privatne koristi investitora uništava svoju prirodu

Polekol podneo žalbu Bernskoj konvenciji zbog izgradnje MHE na Studenici

Beograd, 12. mart 2025. – Organizacija za političku ekologiju Polekol podnela je žalbu Bernskoj konvenciji zbog planirane izgradnje male hidroelektrane Gradina na reci Studenici, upozoravajući da će ovaj projekat ugroziti zaštićena staništa i vrste od međunarodnog značaja.

Studenica je ključni deo Parka prirode Golija i Rezervata biosfere Golija-Studenica, koji je pod zaštitom UNESCO-a od 2001. godine i kandidat za Emerald područje.

Investitor Hidro-Min iz Čačka planira da izgradi hidroelektranu Studenica S4-Gradina kapaciteta 2.160 MW, podizanjem brane visoke 30 metara i stvaranjem akumulacionog jezera dužine 1,4 kilometra na teritoriji Grada Kraljeva, između naselja Ušće i manastira Studenica.

Srbija radi privatne koristi investitora uništava svoju prirodu
Foto: Tijana Jevtić

Brana – smrtna presuda za biodiverzitet Studenice

Ekolozi upozoravaju da će izgradnja brane ugroziti retke i zaštićene vrste, uključujući potočnu pastrmku, potočnu mrenu, peša i malog vretenara, dok će potočni rak i krestasti mrmoljak, zaštićeni na evropskom nivou, gotovo sigurno nestati.

Takođe, reka je stanište retkih vrsta leptira, kao i medveda, vuka i vidre. Brana bi uništila i specifičnu vegetaciju obala planinskih reka, poput vrba, hrastova i jasenova, koji su u Srbiji prisutni, dok ih u EU gotovo više nema.

„Reke su krvotok prirode. Kada se one pregrade, dolazi do ekološkog kolapsa“, upozorava Andrijana Mićanović, biološkinja iz Polekola.

Srbija radi privatne koristi investitora uništava svoju prirodu
Foto: Tijana Jevtić

Neophodna hitna reakcija međunarodnih institucija

Organizacija Polekol je, u saradnji sa građanima i ekološkim udruženjima, ranije podnela inicijative za moratorijum na izgradnju MHE u Kraljevu, ali su nadležni to ignorisali. S obzirom na to da su u Srbiji iscrpljena sva institucionalna sredstva, žalba je upućena Stalnom komitetu Bernske konvencije, uz zahtev da se projekat odmah zaustavi.

„Tražimo od Bernske konvencije, IUCN-a i UNESCO-a da izvrše pritisak na Vladu Srbije da zaustavi projekat, zaštiti ugrožene vrste i uključi Studenicu u Emerald mrežu“, izjavio je Strahinja Macić iz Polekola.

Očekuje se da će Komitet hitno reagovati, kako bi sprečio devastaciju jednog od najvrednijih prirodnih bisera Evrope.

Povezane vesti

[the_ad_group id="1161"]

Preporuke autora