Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, u nastavku akcije „Armagedon“, sprovedene u okviru Europolove akcije „Python“, uhapsili su šest osoba zbog sumnje na krivično delo povezano sa seksualnom eksploatacijom dece na internetu. Akcija je sprovedena u saradnji Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala, više policijskih uprava i Posebnog odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Kako navodi MUP, uhapšeni su K. B. (1985), državljanin Ruske Federacije, D. V. (1963) iz Novog Sada, A. M. (1975) iz Zrenjanina, D. R. (1977) iz Aleksinca, S. F. (1994) iz Bora i N. T. (1979) iz Velike Plane.
Sumnja na zloupotrebu dece u digitalnom prostoru
Prema navodima policije, sumnja se da su osumnjičeni u dužem vremenskom periodu putem interneta preuzimali, čuvali i delili materijale nastale zloupotrebom dece.
MUP navodi da su osumnjičeni koristili društvene mreže i aplikacije, kao i lažne profile, kako bi stupali u kontakt sa maloletnim osobama. U saopštenju se dodaje da se sumnja da su se pojedini predstavljali kao devojčice uzrasta 11 i 12 godina.
Takođe se sumnja da je D. V. koristio lažni nalog na aplikaciji Snapchat, dok se za D. R. navodi da je kao član grupe na aplikaciji Viber sa drugim članovima pribavljao i delio materijal nastao seksualnom eksploatacijom dece.
Pretresi i digitalni dokazi
Policija je, tokom pretresa stanova i drugih prostorija koje osumnjičeni koriste, pronašla računare i računarsku opremu.
Kako se navodi u saopštenju MUP-a, u digitalnim uređajima pronađeni su materijali koji, prema sumnjama istražnih organa, potiču iz zloupotrebe dece uzrasta od 6 do 14 godina.
Osumnjičenima K. B., D. V., A. M., D. R. i S. F. određeno je zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni nadležnom tužilaštvu. Protiv N. T. podneta je krivična prijava u redovnom postupku.
MUP: Zaštita dece jedan od prioriteta
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da će nastaviti da ulaže maksimalne napore u zaštitu dece od svih oblika zloupotrebe u digitalnom okruženju.
Kako se navodi, kroz saradnju sa nadležnim institucijama u zemlji i inostranstvu nastaviće se aktivnosti na otkrivanju, identifikovanju i hapšenju počinilaca, sa ciljem da internet prostor bude bezbedniji za svako dete.







