Dr Nele Karajlić album „Pijani brod“, svoj prvi samostalni studijski album, predstavio je u četvrtak uveče, 25. juna, u prostoru Fondacije Mozzart u Beogradu, uz premijere novih muzičkih spotova i koncertni nastup sa bendom, čime je zvanično otvorio novo poglavlje svoje autorske karijere.
Događaj je otvorio muzički menadžer Radomir Raka Marić, a promocija je počela ekskluzivnim kinematografskim blokom u kojem su premijerno prikazana četiri nova spota.
Publika je imala priliku da vidi spotove za pesme „Kriva Drina“, „Ibar“, „Sipaj ne pitaj“ i „Anđeli“.
Spot „Kriva Drina“ režirao je Srđan Janković GG, koji potpisuje i scenario.
Za spotove „Ibar“ i „Sipaj ne pitaj“ režiju potpisuje Vuk Protić, scenario Srđan Janković GG, dok je kameru radio Dragan Gajanović.
Spot „Anđeli“ autorski potpisuju Srđan Janković GG, kao reditelj i scenarista, i Dragan Gajanović, direktor fotografije.
Posebnu pažnju privukla je inovativna upotreba veštačke inteligencije u spotovima Vuka Protića. Nele je to prokomentarisao u svom prepoznatljivom stilu, rekavši da je „ovo prvi put da je veštačka inteligencija iskorišćena inteligentno“.
Nakon premijere video spotova, usledio je koncertni deo promocije.
Dr Nele Karajlić i njegov prateći bend uživo su izveli nekoliko pesama sa novog izdanja, među kojima su „Ja i Sale u tale“, „Ti to ne razumeš“, „Kriva Drina“ i „Anđeli“.
Nastup je publici doneo prepoznatljivu energiju, humor i rokenrol atmosferu po kojoj je Karajlić decenijama prepoznatljiv.
Obraćajući se prisutnima, Nele je istakao da ga za početke bavljenja rok muzikom, ali i za ovaj novi projekat, vezuje komšiluk.
„Sinoć kad smo pravili tonsku probu, naša komšinica koja stanuje ovde došla je da se buni zbog velike galame. Tako sam i počeo davne 1977. godine, kada bi komšija došao i viknuo: ’Tišina!’. To znači da smo na pravom putu i da još uvek uspešno dižemo buku“, rekao je Karajlić.
Dodao je da pesme u jednom trenutku odu od svog stvaraoca i nastave da žive među publikom.
„Pesme je najbolje gledati kao neku decu koja u neko doba odu od svog stvaraoca, pobegnu od oca i majke i zametnu se u narod. Ja sam imao tu sreću da moje pesme prežive. One su igrom slučaja starije i od mobilnih telefona i od Evropske unije, ali za ove nove pesme ne mogu da vam dam garanciju da će trajati pola veka“, poručio je Nele.
Kako je dodao, bez obzira na to koliko će nove pesme trajati, album ima jasnu ambiciju da ostane među publikom.
„Preživele ne preživele, kako god da okreneš, sve se svodi na to da je ovo album koji ima 13 pesama, svaka bolja od bolje, i nadam se da će opstati u narodu“, rekao je Dr Nele Karajlić.
Album „Pijani brod“ objavljen je u saradnji izdavačkih kuća Take It Or Leave It, City Records i Music Star.
Reč je o zrelom konceptualnom izdanju koje kroz posebne priče vodi slušaoce kroz autentičan duh, društvenu satiru, karakterističan humor, nostalgiju i životnu mudrost.
Novi materijal donosi 13 pesama i predstavlja prvi samostalni studijski album Dr Neleta Karajlića.
Nakon beogradske promocije, Dr Nele Karajlić sa bendom planira seriju nastupa i promotivnu turneju širom regiona.







